YGS – LYS ve Tercihler Hakkında

        Sevgili arkadaşlar, lys sonuçlarının açıklanması an meselesi olan şu günlerde bizde sizi bir nebze rahatlatması açısından ygs,lys ve tercihler konusunu ele almak istedik.

“18 Temmuz Değişikliğinden Sonraki Durum İçin Tıklayın : http://ulakofis.com/osymden-yapilan-son-degisiklik

Ygs nin %40 lys nin %60 etkili olduğunu hemen hemen hepiniz biliyorsunuzdur, ancak
bu sene okul puanlarıyla ilgili çok önemli iki şey değişti ki bu değişikliklerden birini sınava çok az bir vakit kala öğrendik. Bunlardan biri artık en yüksek okul puanının 75 değil, 60 olduğu; diğeri de okul başarısının kalktığı bilgisidir.ÖSYM’nin yayımladığı kılavuza göre artık yerleştirme puanı hesabında okulların başarısı dikkate alınmayacak.Yani Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) artık olmayacak. Bunun yerine Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) yani öğrencinin diploma notu dikkate alınacak. Bu not şöyle hesaplanır: 100 üzerinden diploma notu 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülecektir, bu değerin de %12 si alınıp puanınıza eklenecektir. Burda kaç puan aldığınız kadar yapacağınız tercihlerde çok önem taşıyor.Öncelikle puanınız geldiğinde yapmanız gereken ilk şey kılavuzu açıp puanınızın nereleri tuttuğuna bir göz atmak olmalı, sonra tek bir tercih değil tam 30 tercih hakkınız olduğunu unutmayınız. Tercihlerinizi yaparken kaydolmayı en çok istediğiniz programı en üst tercihinize, daha sonra istediğiniz programı ikinci tercihinize yazınız ve tüm tercihlerinizi bu şekilde sıralayınız. Duruma göre yapabileceğiniz 30 tercihten puanınız yetmese bile ilk 10 tanesini puanınızdan yüksek yerleri yazabilirsiniz sonuç  olarak, hem daha çok tercih hakkınız var hem de yerleşme şansınızın puanınıza göre değil o programı tercih edenlerin fazlalığına göre şekillendiğini unutmayınız belki de bu sene orayı az kişi tercih ederse siz oraya girebilirsiniz. Sonraki tercihlerinize puanınızın yettiği kadarıyla doldurmanızı tavsiye ederiz. ne olursa olsun bu sene yerleşmek istiyorsanız da sonlara puanınızdan daha düşük (ama mutlaka ve mutlaka o bölüme yerleştirildiğinizde sevip, gidebileceğiniz bir bölümü yazın) yerleri yazabilirsiniz. Çünkü yerleştiğinizde o bölüme kayıt yapmasanız bile seneye sınava girdiğinizde puanınız ciddi derecede düşer.Son olarak önemli bir konuda yine kılavuzda yer alan özel koşul ve şartlar kısmını mutlaka okumanızdır; örneğin ingilizce sevmeyen birinin yanlışlıkla eğitim dili ingilizce olan bir bölümü tercih ettiğini düşünsenize okula gittiğinde bu gerçekle karşılaştığında üniversite bitene kadar bütün dersleri ingilizce almak zorunda olması gibi.Kılavuz ve tercihler bu kadar önemli olduğu için size ÖSYM’ nin resmi sitesinden aldığımız link’i veriyoruz. 

ftp://dokuman.osym.gov.tr/OSYS2012/2012%D6SYSKONTKILAVUZ%20(16.7.2012).pdf

SONUÇLAR AÇIKLANDI: https://sonuc.osym.gov.tr/

GÜNCEL NOT:  18 Temmuzdaki yeni düzenleme ile değişen noktalar oldu. Yeni halinin nasıl olduğunu öğrenmek için yeni yazımızı okuyabilirsiniz:  http://ulakofis.com/osymden-yapilan-son-degisiklik


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ulakofis/public_html/wp-content/themes/bloggie/single.php on line 48
Comments
  1. Merhaba Arkadaşlar. Son Anda yapılan değişiklikler nedeniyle sistem farklı bir hal aldı. Yeni Sistem hakkında detaylı bilgiyi en kısa zamanda sitemize sizlere sunacağız.

  2. Sonuçlar Açıklandı: https://sonuc.osym.gov.tr/

ADD YOUR COMMENT

%d blogcu bunu beğendi: