Windows 8 Mağazası Gelişiyor

windows8magaza    Windows 8  26 Ekimde resmen piyasaya çıkmasından sonra epey yol katetti. Başlangıçta çok eleştiri toplasa da sessizce ilerlemeye devam ediyor…

Windows 8 ‘in diğer versiyonlarından en büyük farkı şüphesiz Metro Arayüzüdür. Bu farkın ana bileşeni ise Metro uygulamalarıdır. Windows Mağazasından indirilebilen bu uygulamalar ücretli veya ücretsiz olabilmekte. Ayrıca bazı uygulamaları belirli bir süre için “Deneme” şansınız da var.

İlk zamanlarında basit bir kaç uygulamadan oluşan mağaza şimdi Windows Phone Mağazasıyla rekabet edebilecek konumda. Hem de bu kadar kısa sürede. Fakat AppStore ve Google Play mağazalarıyla rekabet etmesi için çok uzun bir yolu var. Masaüstü kullanmaya alıştığımız Windows ‘un artık tablet platformunda da olması rekabeti arttırması açısından oldukça iyi.

Evet , başlıkta da belirttiğimiz gibi Windows 8 Mağazası hiç olmadığı kadar gelişti ve çeşitlendi. Sayılarla kafanızı bulandırmak yerine bir kaç açıklama yapmak istiyorum.

Adobe, Skype , Google , Twitter gibi büyük şirketler kendi uygulamalarını ufak ufak mağazaya koymaya başladılar.  Internet Explorer’a alternatif olarak Windows 8 için Google Chrome var. Yakında Mozilla da kendi tarayıcısını duyuracak.(Henüz beta aşamasında)  Türkiye’den de ciddi uygulamalar var.  Garanti , Tivibu , Digiturk, IBB Cep trafik vb. yerli uygulamalar da azımsanamayacak ölçüde bulunmakta.

Microsoft’un Hatası Ne ?

Microsoft’un şöyle bir hatası var. Visual Studio 2012’de Metro için uygulama geliştirme araçları belirli kalıpların içine sıkıştırılmış. Bu yüzden yeni başlayanlar için özgün bir şeyler ortaya koymak çok zor. Büyük firmalar dışındaki yerli uygulamaların hemen hemen hepsi benzer tasarıma sahip ve ana fikir aynı.  Bir iOS , bir Android kadar çeşitlilik sağlaması zor. İlerleyen dönemlerde bu durumun ortadan kalkmasını umuyorum.


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ulakofis/public_html/wp-content/themes/bloggie/single.php on line 48

ADD YOUR COMMENT

%d blogcu bunu beğendi: