Web Siteleri Eskiden Nasıl Görünüyordu ?

wayback        Dünyada internetin geçmişi çok eskiye dayanmıyor.  Henüz  1 kuşak bile geçmiş değil. Buna rağmen internet siteleri kısa zaman aralıklarında sık sık değişimler gösterir. Bunun amacı sürekli değişen dünyanın isteklerine ve zevklerine uyum sağlamaktır. Sevdiğiniz bazı sitelerin siz onları keşfetmeden önce nasıl göründüğünü merak etmiyor musunuz ?

Archive.org tarafından sunulan Waybackmachine sizlere bu imkanı sunuyor. 338 Milyar web sayfasının kayıtlı olduğu sistemde seçtiğiniz web sitesinin geçmişte belirli bir tarihte ne halde olduğunu hangi içerikleri o sıralarda bulundurduğunu öğrenebilirsiniz.

Resimde gördüğünüz gibi Google 21 Şubat 1999’da böyle bir anasayfaya sahipmiş. Geçmişi bir kaç yıldan eski olan websitelerini bu servis sayesinde geçmişe döndürebilirsiniz. Biraz araştırma biraz da eğlenmek için harika bir sistem. Yalnız  her siteyi bulmanız mümkün değil. Çünkü bazıları buna izin vermiyor.  Mesela Facebook ‘un geçmişini bulamazsınız. Çünkü Facebook bir şekilde bunu engellemiş.  Ancak diğer popüler ve eski siteleri kullanırsanız çok fazla arşiv sonucu bulacağınıza eminim.

Sitelerin geçmişteki hallerini görmek için bu adreste yer alan bölgeye istediğiniz sitenin adresini yazdıktan sonra “Take Me Back” butonuna basmanız yeterli. Daha sonra sonuçlardan istediğinizi seçince  üst menüdeki ok tuşları ile sitenin daha da geçmişteki haline gidebilirsiniz. İyi eğlenceler…


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ulakofis/public_html/wp-content/themes/bloggie/single.php on line 48

ADD YOUR COMMENT

%d blogcu bunu beğendi: