Okul Başarısı İçin Ne Gerekli ?

Merhaba sevgili öğrenciler. İlkokulda  pek çoğumuzun karnesi kötü sayılamayacak derecededir ; ancak liseye gelince tuhaf bir şekilde sınavlardan alınan notlarda düşüş seyrediyor. Bunun neden olan durumlara şunlar örnek gösterilebilir.

  • Belirli bir sınavı aşarak liseye girildiği için kişide var olan rahatlama ve dinlenme düşüncesi
  • Gençliğin getirdiği karakteristik değişimler
  • Farklı bir okul ve farklı bir çevrenin kişi üzerinde yarattığı etki

Bunlar gibi pek çok sebep sayılabilir. Madem başarımızın önünde bu kadar engel var o zaman nasıl kendimizi farklı kılıp notlarımızı yükselteceğiz ?

Ben lise 1 okurken başarımı arttırmak için farklı teknikler kullandım ve bunların faydasını gördüm , Sonucunda ise lise 1’lerin birincisi oldum. Sizlere Bunlardan bahsetmek isterim , bu sayede aynılarını uygulayarak siz de başarı elde edebilirsiniz. Yalnız şimdiden belirtmek isterim ki anlatacağım bu taktikler okuldaki derslerde başarılı olmanızı sağlar. Yani deneme sınavlarındaki net sayınızı arttırmada farklı taktikler geliştirmeniz gerekir.

 

 

[important]

Gelelim Şu  Faydalı Tekniklere :

Her şeyden önce “ders derste öğrenilir“. Derste arkadaşınla sohbet edip , telefonunla uğraşırsan veya bir başka işle uğraşırsan başarılı olamazsınız. “Sonra kitaptan çalışırım” düşüncesine asla kapılmayın , fırsatınız varken hocanızdan öğreneceğinizi öğrenin. Bir başkasının sizi rahatsız etmesini engellemek için de elinizden geldiğince ön sıralara oturmaya çalışın.

Tenefüsünüzü yaşayın. Beyninizi motive edecek aktivitelere katılın . Ayrıca kendinize kendiniz gibi çalışan ,hedefi olan,azimli, bir arkadaş edinin.  Bu şekilde birbirinizle dersler hakkında konuşup , dostça rekabete girersiniz ve çalışmalarınızı zevkle sürdürürsünüz.  Kendinize sorumsuz,tembel,kötü alışkanlıkları olan bir dost seçerseniz vay halinize.

Evde ise çalışmayı sakın ihmal etmeyin , bilmediğiniz konuları defterinizden ve kitabınızdan çalışın. Yeri gelmişken söyleyeyim  derste kesinlikle defter tutun , hiçbir ayrıntıyı kaçırmayın. Başkalarından defter alıp fotokopi çekmek işe yaramaz , önemli olan sizin kendi stilinizle defter tutmanızdır. Mesela ben o kadar güzel not tutardım ki tüm arkadaşlarım benim defterlerimin fotokopisinden çalışırlardı.

Sınavlardan Önceki Gece de mutlaka çıkacak konuları genel hatlarıyla çalışın, Bilmediğiniz noktalar olursa oraya detaylı çalışın ve o kısımla ilgili bir kaç soru çözün.

[/important]

 

Umarım İşinize Yarar 🙂

 


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ulakofis/public_html/wp-content/themes/bloggie/single.php on line 48

ADD YOUR COMMENT

%d blogcu bunu beğendi: