Google I/O 2013 Genel Değerlendirme

IO13-SF_1      Google I/O 2013 sona erdi.  Bu sene de çok ilginç gelimeler oldu.  Geçen senekinden farklı olarak bu yıl yazılımsal anlamda yenilikler ağırlıktaydı. Bu yazımızda her bir yeniliği canınızı sıkmamak için özet halinde yazacağız…

      Sayılar

Etkinliğin ilk gününde Google ‘ın bazı ürünleriyle ilgili genel veriler açıklandı. Android 900 Milyon Kullanıcıya Ulaştı ve Chrome 750 Milyon Aktif Kullanıcıya Sahip gibi… İlginçtir ki Google+ hakkında bu verilerden söz edilmedi.

     Android Hakkında

Android ‘in yeni versiyonunu beklememize rağmen bir başka sefere bu kozunu saklayan Google , Android tarafında başka yeniliklerini tanıttı. Developer kitle için işlerini çok kolaylaştıracak araçlar ve düzenlemeler getirildi. Bunun dışında en çok dikkati çeken yenilik ise Google Play Game Servis oldu. Bu servisle birlikte iOS ‘taki Game Center gibi oyunlarınızı kaydedip bir başka cihazda aynı oyunu kullandığınızda kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Lider Tahtası ve Rozetler gibi özelliği de olacak.  Google Play Music tarafında ise aylık abonelik getirildi. Gerçi ülkemizde kullanılmıyor ama yine de belirtelim.

 io13

 

Google Maps

Google Maps yeni arayüzü ve ek yenilikleriyle etkinliğe damgasını vuran servislerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Etkinlikten bir kaç gün önce Google+ ‘ta bir kaç resmi paylaşılan yeni Google Maps resmi olarak tanıtıldı ön gösterime katılıp bu yeni deneyimi yaşamak için bu adrese tıklayabilirsiniz. 

Google+ Yenilendi

Geçtiğimiz gün haberini paylaşmıştık. Yeni arayüz ve 41 adet yeni özellik ile çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunacağına inandığımız bu yeni şekliyle daha iyi bir yola girdi. Bazı kişiler yeni haline beğenmedi bazıları Pinterest’e benzediğini söyledi. Az çok andırsa da kendi çizgisinden şaşmadı.  Ek olarak  resim paylaşma ve düzenleme konusunda yenilikler oldu.

    Hangouts

Google ‘ın geliştirerek baştan aşağı yenilediği Hangouts tüm platformlarda yayınlandı. Whatsapp gibi mesajlaşma ve ek olarak görüntülü sohbet özelliği sunan bu uygulama oldukça başarılı. Detayları için daha önceki yazımızı okuyabilirsiniz.

 

     Ek  Yenilikler /Duyurular 

İçinde Nexus yazılımı yüklü Samsung Galaxy S4 telefonunu duyurdu. Donanım olarak Galaxy S4 ile aynı olacak olan telefonun içi Google tarafından yeniden düzenlendi.

Knowledge Graph olarak geçen gelişmiş arama sistemi artık Türkçe dilini de destekliyor. Ayrıca Chrome ‘un Canary sürümüne eklenen sesli aramanın yakında Chrome ‘un kararlı sürümüne de eklenmesini bekliyoruz.

Keynote Etkinliğinin Tamamını baştan sona kadar izlemek isteyenler alttaki videodan izleyebilirler.

 

Not: Etkinlikte yazdıklarımızın dışında pek çok yenilik de oldu. Hepsini buraya sığdıramadığımız için en göze çarpanlara yer verdik.
Not2: Görseller Google+ Events ‘ten Alınmıştır.

Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ulakofis/public_html/wp-content/themes/bloggie/single.php on line 48
Comments
  1. Bu arada Google I/O etkinliğinde bahsedilmedi ; ama “Google+ Oyunlar ” Kapanıyor. Son gün 30 Haziran 2013. Kapatmakla doğru olanı yapıyorlar. Ne de olsa Facebook ‘taki çocuklar G+ ‘ta yok. Oyun oynayan da yok. Herkes ciddi bir sosyal ağ deneyimi yaşamak istiyor , oyuna ne gerek var 🙂

  2. Google bu alanda her geçen gün kendini geliştirmeye devam ediyor yukarıda ki arkadaşın dediği gibi oyunlar bölümünün kapatılması iyi olacak.

ADD YOUR COMMENT

%d blogcu bunu beğendi: