Google+ Güncellendi

googleplusio

Geçtiğimiz günlerde I/O ‘da tanıtıldığı ilk gün yenilenen Google+ arayüzü büyük bir değişiklik geçirdi. Yeni arayüzü ile Hem mobil hem de masaüstünde kullanıcılara aynı deneyimi yaşatmayı amaçlayan Google , yine iyi iş çıkarmış.

Google Knowledge  Graph ve Google Now ile başlattığı  ” Bilgi Kartları ” sistemini çok beğenmiş olacak ki Google+ ana sayfa akışını da o tarz dizayn etmiş. Her bir paylaşım birer küçük kartı anımsatıyor. Suggestion ve Trend listeleri de tıpkı bu kartlara uygun olarak yenilenmiş. Ek olarak sağ bölümdeki sohbet artık yeni çıkan “Hangouts” servisine yenilenmiş.

Geniş ekranlı Google+ kullanıcılarının en büyük sorunu sağ tarafta beyaz bir boşluk bulunmasıydı. Hatta işi abartıp o bölgeye yerleştirilebilecek nesnelerle ilgili bir dönem paylaşma çılgınlığı olmuştu. Bu arayüzle birlikte o sorun ortadan kalktı. Geniş ekranlı olanlar için akışta 3 sıra , daha dar ekranlı olanlar için 2 Sıra , Netbook kadar küçük ekranlı bilgisayarlar için tek sıra akış hazırlamış. Dileyen ayarları yaparak ekranı büyük olsa bile tek sıraya geçebilir.

#Hashtag ayağında da ciddi gelişmeler var. Bazı paylaşımlarda siz hashtag eklemeseniz bile paylaştığınız şeyin ne olduğunu Google+ otomatik olarak algılayıp kendisi hashtag ekliyor. Mesela  siz  köpek resmi paylaşırsanız ona otomatik olarak “#Dogs” , “#Animals” vb. hashtagleri sağ üst köşeye ekliyor.  Paylaşımlarda bu hashtaglere tıklamanız halinde aynı dikdörtgen kutucuk içinde bir bölüm açılıyor ve orada aynı hashtagi kullanan paylaşımları görüp , Google’ın tabiriyle daha DERİN keşfedebiliyorsunuz.

Fotoğraf yükleme, paylaşma ve düzenleme konusunda da ciddi yeniliklere gidilmiş. Artık masaüstünden Google+ kullanırken yapılabilecek çok fazla malzememiz oldu.  Bu arada kurulduğu günden bu güne renkliliğini kaybetmeyen Google ,  ufak tasarım değişikliğinde renkleri de eklemeyi unutmamış. Öyle ki Hangouts ‘daki bir sohbet pencerenizin rengini bile değişme şansınız var.

Yazı okumaktan sıkıldıysanız şimdi de gelin videoya göz atalım. İyi Seyirler…


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ulakofis/public_html/wp-content/themes/bloggie/single.php on line 48
Comments
  1. Artık çok fazla güncellenmeye başladı gPlus, daha bir yeniliğe ısınamadan onlarca yeni özellik ekleniyor.

ADD YOUR COMMENT

%d blogcu bunu beğendi: