Bulut Bilişimde Mevcut Sistemlerin Değerlendirilmesi

bulutmega    Günümüzün en hızlı büyüyen internet sektörlerinden birisi olan bulut bilişim güzel olduğu kadar gerekli de. Bu yazımızda büyük sitelere ait bulut depolama servislerine kısaca bir göz atacağız…

1-) MEGA

Öncelikle en son çıkan  MEGA ‘dan bahsetmek istiyorum. Kim Dotcom tarafından kurulan bu site ilk gününden beri yoğun ilgi görmekte. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise 50 GB veriyi ücretsiz depolama hakkı sunmasıdır. Ayrıca sitenin kolay kullanılabilir olması ve görselliği artı bir özellik.

2-) Google Drive

unnamed

     Geçmişi fazla eskiye dayanmayan bu sistem daha önce Google Docs olarak biliniyordu. Google tarafından adı değiştirilip bir kaç özellik eklenerek bu hale geldi. 5 GB ücretsiz depolama sunan Google Drive Masaüstü uygulamasıyla da senkronize çalışabilmekte. Google tarafından sunulan servisler ile entegre olarak çalışan Google Drive fazla sayıda özellikleri nedeniyle tercih edilmekte.

3-) Microsoft Skydrive

skydrive

    Yıllardır olan bu servis , Bulut Bilişime ilginin artmasıyla daha da önem kazandı. Önceleri 25 GB ücretsiz depolama alanı sunan Skydrive artık yeni kullanıcılarına 7 GB alan sunmakta. Google Drive’ da olduğu gibi bunda da Masaüstü Uygulaması ile entegre çalışabilme özelliği yer almakta.  Geçtiğimiz sene içinde tasarımını da Windows 8 modasına uygun olarak yenileyen sistem pek çok platformda uygulaması olduğu için her yerden erişilebilir vaziyette.

4-) Dropbox

dropbox

     Bulut denilince akla ilk gelen servislerden bir tanesi. 2 GB ücretsiz depolama servisi sunan bu sistem , pek çok avantajlarla bunu yükseltmenize imkan veriyor. Mesela ” X telefonunu alınca 50 GB ücretsiz alanı hediye ediyoruz ” gibi.  Dropbox , diğer büyük depolama sistemlerinden farklı olarak tamamen Bulut Bilişim ‘e odaklandığı için bu yönde kendilerini daha da geliştirmişler.

5-) Yandex Disk

yandexdisk

 Geçen sene tanıtılan yandex disk , başlangıçta size 4 GB alan veriyor. Sistemdeki adımları yavaş yavaş tamamladıkça alanınız artıyor. Örneğin Yandex Disk masaüstü uygulamasını bilgisayarınıza indirip veri aktarınca bir kaç GB daha ekleniyor. Yandex’in pek çok uygulamasıyla birlikte gelen özellik henüz çok yeni olduğu için ufak tefek eksiklikleri olabilir. Zamanla daha iyi seviyelere de gelecektir.

 

 

 


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ulakofis/public_html/wp-content/themes/bloggie/single.php on line 48

ADD YOUR COMMENT

%d blogcu bunu beğendi: