Beyin İnandığı Şeyi Gerçekleştirir

beyin      Bu gün farklı bir konuya değinmek istiyorum. İnsanoğlunun sahip olduğu ancak  pek kullanmadığı için pasifleşen yeteneklerinden konuşacağız. Bu yeteneklerden kastım psişik vb. şeyler değil. Düşünerek hayatımızı kontrol etme üzerinde duracağız.

Konu başlığımızda da belirttiğim gibi Beynimiz biz neye inanırsak ona göre vücudumuzda reaksiyon göstermektedir.  İçinde karın ağrısına sebep olan bir hap olduğunu bildiğiniz suyu içerseniz gerçekten karnınız ağrır. Üstelik o hapın öyle bir etkisi olmasa bile karnınız ağrır çünkü beyniniz bir kere buna inanmıştır.    Okuduğum bir kitapta “Plasebo Etkisi” hakkında bir deney gözüme çarptı. Sizlerle paylaşmak istiyorum.

Üniversiteli öğrencilerden oluşan bir topluluğu bilim adamları iki gruba ayırır. 1. Gruba kırmızı bileklik , 2. gruba mavi bileklik  verilir. Bu öğrencilere bir geceliğine bedava içki verilen bir bara  davetli oldukları söylenir ve sınırsız içki içebilirler. Tek şart şu ki herkes içkisini kendisi alacak , yani kimse bir arkadaşına içki götürmeyecek. Barmenler önceden uyarılmıştır. Kırmızı bileklik takan gruba Alkollü , Mavi bileklik takan gruba Alkolsüz içki vermelidir. Alkolsüz içkilerin içine tadını alkollü kılan bir madde eklenir.  Gece sonunda her iki gruba da Tek çizgide yürüme , bardağı sabit tutma vb. Alkol testleri uygulanır. Sonuç şaşırtıcıdır. Mavi bileklik takan grup Alkolsüz içki içtikleri halde  sarhoşluk belirtileri göstermiştir.

Plasebo Etkisi hakkında detaylı bilgiyi Vikipedi‘den alabilirsiniz. Bu etki üzerinde uzmanlaşırsanız kontrol edebilirsiniz. Mesela uykunuz geldiği halde bir şekilde beyninize önceki gün 10 saat uyuduğunu hatırlatarak ( fakat önceki gün 2 saat uyunmuş ) onu kandırabilirsiniz. Zamanla  siz ne isterseniz beyninizi de o yöne çekebilecek konuma gelirsiniz.

Zaman ayırıp bu uzun yazıyı okuduğunuz için teşekkürler. Umarım sizi sıkmamışımdır. Yarın ki yazımıza kadar İyi eğlenceler dileriz…


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ulakofis/public_html/wp-content/themes/bloggie/single.php on line 48

ADD YOUR COMMENT

%d blogcu bunu beğendi: