Alexa Traffic Rank Nedir ? Ne İşe Yarar ?

alexa

Web dünyasında uzun bir süre zaman geçirmişseniz mutlaka ” Alexa ” ismini duymuşsunuzdur. Peki bu Alexa denen şey de neyin nesi ? Ne işimize yarar ? Amacı nedir ? Hepsi yazımızın devamında….

Alexa  dünyanın en bilindik Site Bilgilendirme Şirketidir. Bu ne demek ? Dünya üzerindeki bütün web sitelerine gönderdikleri botlar ve diğer teknolojileri sayesinde bu web siteleri hakkında bilgi oluşturuyor. Elindeki bu bilgiyi de internet üzerinden herkesle paylaşıyor.  Alexa Traffic Rank dediğimiz şey de bu web sitelerini kendi aralarında sıralama sistemidir. Sıralamayı “Dünya Geneli” ve “Ülke Geneli” olmak üzere iki farklı biçimde yapıyor. Örneğin baidu.com Çin’de 1. Sıradayken dünyada 5. sırada yer almakta.

Alexa Traffic Rank , bu sıralamayı sitelerin belirli zaman aralıklarındaki trafiklerine göre yapıyor. Yani “X” sitesine bu ay 200 kişi girmişse Dünyada 800.000 sırada yer alıyorsa “Y” sitesine bu ay 500 kişi girmiş ve 700.000 sırada yer alıyor. Bir sonraki ay trafiğin değişmesine göre sıralama da o oranda değişebilir.

Alexa’da bulunduğum sıra ne işime yarar ?

Alexa sıralaması sitenin hiti hakkında bize az-çok bilgi verir ancak bunlar asla elle tutulur şeyler olmadığı için çok güvenilir sayılmaz. Yani Sitem dünyada 20.000  sıradadır diye 100 bin dolara satarım gibi bir şey söylenemez. Bu sıralamayı dikkate alan bazı kişiler var. Webmaster sitelerinde bu kişilerle reklam ticareti yaparken sitenizin sıralamasına mutlaka bakarlar.

Alexa sıralamasında dünyada ilk 100.000 içine girmeyi başarırsanız , siteniz hakkında pek çok istatistiksel veriye grafik tabloları halinde erişme imkanınız doğar. Bunun dışında PRO üyliğinizi ücretli olarak başlatarak da pek çok fonksiyonu aktif edebilirsiniz.

Alexa Üzerinde dünyanın en çok trafiğini alan 500 Sitesini merak ediyorsanız tıklayın: http://www.alexa.com/topsites

Türkiye’de en çok trafik alan siteler:   http://www.alexa.com/topsites/countries/TR

Ulakofis.com’un Alexa’daki yeri:


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ulakofis/public_html/wp-content/themes/bloggie/single.php on line 48
Comments
  1. online çiçek satışı yapan sitemizi 1 ay içerisinde 1650 den alexa toolbar ile 630 bin e düşürmeyi başardık. Fakat google sıralamalarında alexa hiç bir işe yaramıyor.

  2. Google’da yükselemedikten sonra 8m 10m’dan asağı inmez bu alexa zaten. Kimse görmedikten sonra seni bulamadıktan sonra hiçbir anlamı yok. Yinede sosyal ağ desteklerine kalıyor iş. Oraya ağırlık verilmeli diye düşünüyorum.

  3. Alexa trafiğini düşürmek çok da kolay olmuyor zengin içerik ve reklam gerekiyor site için. Tabi ki ilk 1000 içinde yer aldığınız da reklam almak ve iyi paralar kazanmak sizin için garanti olacaktır.

  4. bilgilendirme için teşekkürler

ADD YOUR COMMENT

%d blogcu bunu beğendi: